Tipy na darčeky pre turistov a kempingových nadšencov

Tipy na darčeky pre turistov a kempingových nadšencov

07.12.2023 | Turistika

Vianoce sa blížia míľovými krokmi, no kreatívne nápady na darčeky sú v nedohľade. Niekedy však darčeky nemusia byť špeciálne, stačí, keď sú praktické. A keďže má určite každý vo svojom najbližšom kruhu ľudí aspoň jedného milovníka hôr či prírody, a s nimi spojených turistov a kemping nadšencov, pripravili sme si pre vás tipy na darčeky, ktoré sa im určite zídu, budú praktické a jednoznačne nimi neurobíte krok vedľa. 

 

Spacáky, karimatky a stany

Pri kempovaní, správna karimatka a spacák zaisťujú, že človek nebude celú noc v prírode mrznúť, čo je jedna z najdôležitejších podmienok pre komfortné kempovanie. Pri výbere spacáku si všímajte informáciu, do koľkých stupňov je spacák určený, aby bol pobyt v ňom, čo najviac príjemný. Na to slúži informácia komfortná teplota v špecifikácii produktu. Komfortná teplota znamená, že v spacáku pri určitej teplote, im bude dostatočne pohodlne. Naopak,  kolónka extrémna teplota je rozsah stupňov, keď už prichádza pocit nepríjemného chladu, a zároveň hrozí nebezpečenstvo prechladnutia.

Rovnako tak, ako spacák chráni pred chladnými okolitými teplotami, tak aj karimatka odvedie skvelú prácu pri izolácií, teda udržovaní tela v teple. Odporúčame vybrať takú karimatku, ktorú je možné rýchlo zložiť, je ľahká a nezaberie príliš veľa miesta.

Výber stanu závisí od mnohých faktorov. Jedným z nich je počet ľudí aj miestností, respektíve predsieni. Čím väčší stan, tým je kemping komfortnejší, no zároveň je stan ťažší, menej skladný a náročnejší na poskladanie. Preto tieto faktory treba brať určite do úvahy. Ďalej si všímajte, či je stan vodotesný, stabilný pri silnom vetre alebo či má sieťky proti komárom, prípadne či disponuje inými vymoženosťami. V našej ponuke nájdete napríklad jedinečné stany od značky Heimplanet, ktoré je možné postaviť, teda presnejšie nafúkať, v priebehu 20 sekúnd, taktiež sú ľahké z veľmi kvalitných a odolných materiálov, takže sa budú hodiť pre naozaj zanietených turistov aj do extrémnych podmienok. 

  

 

Baterky a čelovky

V prírode občas človeka vyruší nepríjemný zvuk či už v okolí táboriska alebo počas túry, keď zapadne slnko, pričom by sa rád pozrel, odkiaľ zvuk prichádza a či pre neho nepredstavuje nebezpečenstvo. V tejto chvíli kempári aj turisti zaiste ocenia kvalitnú čelovku či šikovnú baterku do ruky. Výkonný zdroj osvetlenia je vybavením, ktoré je potrebné na bezpečný prechod prírodou. Predsa len v tme,  sa omnoho  ľahšie orientuje, predchádza zakopnutiu alebo omnoho viac pociťujete bezpečie, keď si môžete dobre posvietiť na cestu. 

  

 

Rozrábanie ohňa a príprava jedla

Oheň zásadným spôsobom zvyšuje komfort pri prespávaní v prírode. Okrem ochrany pred nechcenými návštevníkmi je aj príjemným zdrojom tepla a hlavne si na ňom, s tým správnym vybavením, môžu kemperi niečo dobré uvariť.  K založeniu ohňa sa jednoznačne zíde náradie. Nože, lopatky, sekery a pílky sú vítanými pomocníkmi, a to nie len pri zakladaní ohňa. Taktiež sa pokročilejším zíde možnosť využitia kresadiel, začiatočníkom odporúčame siahnuť po zápalkách či zapaľovači.

Keď majú rozrobený oheň, bude sa im zaiste hodiť menší rošt alebo trojnožka, na ktorých si budú môcť pokrm pripraviť. O niečo jednoduchšie je to s varičmi, kde stačí pustiť plyn, zapáliť plamienok a už sa nemusia namáhať so zakladaním ohňa. Prenosné variče sú výhodné napríklad pri daždivom počasí, keď nie je v okolí žiadne suché drevo na podpaľovanie alebo pri pobyte v lese za extrémneho sucha, kedy by od ohniska mohol vzniknúť požiar. 

  

 

Niečo navyše

Pokiaľ hľadáte maličkosti pod stromček, máme pre vás tipy aj na pár super vecičky za babku. Či už sú to pomocníci, ktorí sa hodia ako prvá pomoc do lesa (lekárnička, signálne zrkadlo, núdzová pílka) alebo multifunkčné nástroje do vrecka (skladací príborpíšťalka s teplomerom a kompasom). No a kemperom aj turistom sa ešte môže zísť termoska, trekingove palice či teplé ponožky

  

 

Quatro