Survival techniky prežitia pre záchranu života v prírode

Survival techniky prežitia pre záchranu života v prírode

10.08.2023 | Turistika

"Človek môže žiť asi štyridsať dní bez jedla, asi tri dni bez vody, asi osem minút bez vzduchu, ale len jednu sekundu bez nádeje."

~ Autor neznámy

Zachovať si chladnú hlavu a zostať pozitívny sú kľúčové v každej situácii prežitia. Rovnako dôležité je však prevziať zodpovednosť do svojich vlastných rúk a byť pripravený na akúkoľvek situáciu, keď sa vyberáte do prírody. Techniky prežitia sú zručnosti, ktoré možno využiť v nebezpečných situáciách pre záchranu vlastného života alebo života iných ľudí, preto sme pre vás spísali základné zručnosti, na ktoré by ste mali myslieť, naučiť sa a zvládnuť, ak sa dostanete do núdzovej a nebezpečnej situácie. 

Základné techniky

 1. Zostaňte v pokoji: Zachovanie pokoja a jasné myslenie je základom, od ktorého závisí vaše prežitie.
 2. Úkryt: Ak ste zranený a/alebo vydaný na milosť a nemilosť počasiu, vašou bezprostrednou prioritou je postaviť tábor alebo nájsť náhradné útočisko. Predstavte si to ako základný tábor prežitia – miesto, z ktorého vychádzajú všetky ostatné kroky na prežitie. Alternatívne možnosti úkrytu zahŕňajú núdzovú prikrývku, úkryt zo sutiny, jaskyne alebo skalné previsy.
 3. Zahrejte sa: Po nájdení alebo založení prístrešku si odstráňte mokré oblečenie. Zahrejte sa tak, že si oblečiete suché vrstvy oblečenia, vleziete do spacieho vaku a/alebo založte oheň. Taktiež vie byť nápomocný horúci nápoj.
 4. Urobte si inventúru: Potom, čo ste sa venovali vašim bezprostredným prioritám prístrešia a tepla, zhodnoťte svoju situáciu a sformulujte stratégiu prežitia a/alebo evakuácie. Najprv identifikujte svoju polohu pomocou mapy, kompasu alebo GPS. Ak si nie ste istí svojou presnou polohou, spomeňte si na poslednú polohu, ktorou ste si istí a odhadnite, ako ďaleko ste od tej doby prešli. Zamyslite sa nad akýmikoľvek orientačnými bodmi, križovatkami alebo inými dôležitými bodmi, ktoré ste mohli prejsť.
 5. Ostaňte hydratovaný: Môžete prežiť týždne bez jedla, ale len niekoľko dní bez vody. Udržiavanie hydratácie by malo byť vždy prioritou.
 6. Prídel potravín: Myslite na najhorší možný scenár, a následne si podľa neho rozdeľujte potraviny. Pamätajte, že ľudia boli celé týždne bez jedla a stále prežili. V prípade potreby môžete urobiť to isté.
 7. Záchrana: Ak vám zranenie a/alebo poveternostné podmienky bránia dostať sa do bezpečia vlastnou silou, budete musieť byť zachránení. Ak je to tak, vaše šance sa výrazne zvýšia tým, že budete proaktívni, namiesto toho, aby ste len čakali, kým niekto príde. Opatrenia zahŕňajú:
 • Signálový oheň: Keď váš oheň silno horí, pridanie zeleného dreva do plameňov zvýši množstvo dymu.
 • Upútajte pozornosť: Ak ste fyzicky schopní, vylezte na najbližší vysoký bod, prípadne sa zviditeľnite čo najviac. Jasné farebné oblečenie a/alebo núdzová prikrývka sú v takýchto situáciách nápomocné.
 • Robte hluk: Píšťalka je vhodnejšia ako krik. Spotrebuje menej energie a je počuť aj z väčšej vzdialenosti.
 1.  Zostaňte pozitívny: Keď urobíte všetko, čo môžete, aby ste maximalizovali svoje šance na prežitie a/alebo záchranu, najdôležitejšou vecou, ​​ktorú môžete urobiť, je zostať pozitívny. Či už čakáte na záchranu, vyháňate matku všetkých búrok alebo plánujete evakuáciu, nič nezískate strachom alebo negatívnym myslením. Naopak, len zhorší to, čo už nie je ideálny stav. Nikdy sa nevzdávaj; pokiaľ žiješ, vždy je nádej.
Nájdete v eshope
Podpaľovač ohňa FireDragon french 7g fuel tabs BCB FD336A

Podpaľovač ohňa FireDragon french 7g fuel tabs BCB FD336A

Francúzsky vojenský podpaľovač

0,35 €
Vypredané
Núdzový set S.O.S. píšťalka + kompas + kresadlo

Núdzový set S.O.S. píšťalka + kompas + kresadlo

vodeodolné púzdro + SOS zrkadielko

2,35 €
Skladom
Núdzový prístrešok Emergency Shelter Outdoor Essentials

Núdzový prístrešok Emergency Shelter Outdoor Essentials

núdzový prístrešok pre krajné situácie v prírode

4,55 €
Predaj ukončený
Núdzové lano zelené Paracord 15m Explorer BCB CM030

Núdzové lano zelené Paracord 15m Explorer BCB CM030

Parakordové lano 15 metrov

4,95 €
Skladom
Núdzová prikrývka HYPOTERMIA 12 micron 84x54 BCB CL041

Núdzová prikrývka HYPOTERMIA 12 micron 84x54 BCB CL041

Núdzová fóliová prikrývka, udrží 90% tepla NATO approved: NSN-7210-99-991-0460

6,95 €
Skladom
Aquatabs Medentech 50 tabl. dezinfekcia vody

Aquatabs® Medentech 50 tabl. dezinfekcia vody

Čistá, nezávadná a pitná voda za 30 minút vždy po ruke!

6,95 €
Skladom
Quatro