Čo robiť a ako sa chrániť pri strete s medveďom

Čo robiť a ako sa chrániť pri strete s medveďom

03.07.2023 | Turistika

Vedeli ste, že na Slovensku žije približne 1200 medveďov? Ich najväčší výskyt je v severnej a strednej časti Slovenska, kam sa väčšinou turisti vyberajú na letnú turistiku. Niektoré medvede si na ľudí postupne zvykajú, stávajú sa odvážnejšie, čo ma za následok to, že sa vyberú na výlet do dedín, kde sú na love za odpadkami, iné sa však ľudí stále boja, a tak zapínajú svoj ochranársky pud, respektíve obranný mechanizmus. V priebehu roka sa prehrnie médiami niekoľko prípadov, ako medveď zaútočil na človeka, preto sa uplynulé roky intenzívnejšie rieši, ako sa pred útokmi chrániť a ako im najmä predísť. 

 

Na toto si dávajte pozor

Ak nechcete mať problémy s medveďmi a stáť im zoči voči, tak najjednoduchšia rada znie- vyhnite sa im. Vyhýbajte sa miestam, kde hlásia zvýšený pohyb medveďov, a pri plánovaní trasy si vyhľadajte, či na nej, alebo v okolí neboli hlásené prípady výskytu. Keď sa už na túru alebo prechádzku do lesa vyberiete, je dôležité, aby ste medveďa neprilákali. Buďte obozretní v lese aj lokalitách blízko lesa, najmä ráno, večer a v noci, keď sú medvede aktívnejšie, ale aj cez deň v hustom poraste alebo v okolí zdrojov potravy. Všímajte si stopy medveďa- ťažko si ich pomýliť s inou lesnou zverou, keďže odtlačok stopy má podobu piatich prstov s pazúrmi a pokiaľ sú čerstvé, zvýšte svoju pozornosť. Druhým znakom o tom, že vám skrížil cestu medveď (alebo vy jemu), je trus. Bude nezanedbateľnej veľkosti a s rozpoznateľnými stopami po bylinnej strave, napríklad nenatrávené bobuľoviny a podobne. O prítomnosti medveďa svedčia aj škrabance na stromoch, ošúchaná kôra alebo vyrabované mravenisko.  Dôvod, prečo sa medveď na danom mieste vyskytol, má zrejme svoje opodstatnenie (krmovisko lesnej zveri, smetné nádoby v blízkosti vysokohorského hotela, húština s drobnými plodmi a pod.) a je reálne, že sa vráti späť. 

 

Ako predísť stretu s medveďom

Na predídenie stretu s medveďom pomáha rozprávať sa, pískať si, chodiť v skupinách, robiť hluk aj tlmene pokrikovať, jednoducho vyvíjať zvukovú aktivitu, aby o vás medveď dostatočne skoro vedel. Medvede sa vám spravidla vyhnú, keď o vás vedia.  Tiež je  však zodpovedné rozmýšľať nad stretom s medveďom a svojim bezpečím, už keď sa pripravujete na obľúbenú turistiku alebo pobyt v prírode.  Hoci mnohé skúsenosti hovoria o tom, že samotný útok hrozí len v zanedbateľných číslach, je zbytočné vystavovať sa bezprostrednému riziku. Preto je dobré myslieť nato skôr, a už pri príprave si so sebou zbaliť rolničku na medvede.  Rolničku radia ochranári nosiť pripnutú na ruksaku, pretože pri odrazoch krokov nadskočí a zacinká. Zvuk cinkania sa následne ozýva lesom a dáva medveďovi signál, že v lese nie je sám, a tak sa vzdiali. 

 

Stret s medveďom

Medveď hnedý nezaraďuje človeka primárne medzi svojich nepriateľov, ktorých by z nejakého dôvodu chcel napadnúť. Medveď útočí, ak cíti ohrozenie. Práve preto je nevyhnutné, aby medveď pri strete s vami cítil, že nepredstavujete nebezpečenstvo.  To znamená, že v prípade, ak vás dostatočne skoro zaregistruje, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám vyhne. Čím bližšie ste k medveďovi v momente, keď vás zaregistruje, tým väčšia je pravdepodobnosť, že bude reagovať defenzívne - v sebaobrane. Brániaci sa medveď vás považuje za hrozbu pre seba či svoje mláďatá, alebo si môže chrániť potravu. Najčastejšie bude vyzerať nervózne a znepokojene. Na druhej strane, aj napriek teórií ohľadom obrany  voči medveďom platí, že každý jeden prípad stretu s touto šelmou je jedinečný. Ťažko teda stanoviť presný postup, ako sa správať, ak stretnete medveďa. Niekoľko naozaj dobrých rád však určite existuje. 

Keď uvidíte medveďa, ktorý si vás ešte nevšimol

 • ostaňte pokojne stáť a zhodnoťte situáciu
 • ak o vás medveď ešte nevie, ustupujte smerom, odkiaľ ste prišli a obíďte ho oblúkom
 • keď sa medveď nepozerá smerom k vám, stále ho pozorujte
 • ak sa približuje smerom k vám, sledujte akúkoľvek zmenu v jeho správaní
 • k medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný

Ak vás medveď už zbadal

 • ak už je jasné, že neodídete bez toho, aby si vás medveď všimol, ostaňte stáť v pokoji a rýchlo zhodnoťte situáciu
 • neutekajte - mohlo by to vyprovokovať prenasledovanie
 • keď stojí na zadných nohách, snaží sa vás identifikovať zrakom a čuchom. Pokojne (aby ste ho nevyplašili) sa z čo najväčšej vzdialenosti identifikujte, že ide o človeka - prihovárajte sa mu nízkym vážnym hlasom a pomaly mávajte rukami nad hlavou
 • zväčšujte vzdialenosť medzi vami, pomalým cúvaním späť
 • ak o vás medveď vie a zdá sa, že ho nezaujímate, mali by ste využiť túto šancu a odísť

Ak už medveď o vás vie a približuje sa k vám, prípadne prejavuje znaky sebaobrany

 • zostaňte stáť a skúste zostať pokojní, útoky sú zriedkavé
 • ak je to možné, držte sa ako skupina spolu
 • neutekajte, pokým si nie ste úplne istí, že sa včas dostanete do bezpečia 
 • obranné správanie je skoro vždy dôsledok toho, že ste prekročili jeho osobný priestor, prekvapili ste ho, alebo dostali sa k nemu príliš blízko
 • medveď v obrane je znepokojený, môže ustúpiť, alebo zostane nablízku, nervózny a neistý, môže sa k vám priblížiť alebo zaútočiť.
 • na medveďa nekričte a ani do neho nič nehádžte - týmto môžete vyprovokovať útok, naopak, prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás
 • keď sa medveď nepohybuje smerom k vám, snažte sa opatrne vzdialiť, pričom ho stále pozorujte
 • ak sa medveď stále približuje k vám, zastaňte
 • keď medveď zastane, pokúste sa znova vzdialiť

Ak medveď zaútočí 

 • pokiaľ nič z vyššie uvedených krokov nepomohlo a medveď naďalej cíti nebezpečie a vydá sa priamo za vami, je viac než vhodné rýchle siahnúť pre sprej na medvede (ak ho máte pri sebe) 
 • útok znamená to, keď vás medveď fyzicky napadne
 • ak medveď zaútočí, často iba zastrašuje - zastaví alebo zmení smer predtým, ako dôjde k priamemu kontaktu
 • ak sa dostanete do priameho styku a ide o obranný útok, ľahnite si na zem a hrajte mŕtveho
 • ľahnite si na brucho, nohy voľne od seba, prsty rúk spojte za hlavou, táto pozícia vám bude chrániť tvár a krk. Medvede sa pri obrannom útoku často sústredia na tvár človeka ak nie je chránená.
 • ak máte na chrbte ruksak, môže vám poskytnúť istú ochranu pre chrbát a krk.
 • keď sa útok skončí, ostaňte nehybne ležať a čakajte, kým medveď určite neodíde.

 

Sprej na medvede a lekárnička sa zíde

Sprej na medvede nie je žiadny marketing ani propagácia. Podľa zahraničnej štúdií, ktorá sledovala vzorku 72 prípadov, kedy bol pri strete človeka s medveďom použitý sprej na medvede, uniklo až 98% ľudí bez zranenia. Išlo o bezprostredný a priamy kontakt, v ktorom sprej s účinnou látkou Capsicum, teda olej z červenej papriky, zohral významnú úlohu pri odvrátení poranenia či dokonca usmrtenia. Efekt, ktorý sprej vyvolá, spôsobí zmätenie (opuch a podráždenie slizníc) v takom rozsahu, že sa buď stiahne, alebo vznikne priestor na útek človeka do bezpečia. Sprej na medvede je preto odporúčanou výbavou v prípade, ak vám stret s medveďom reálne hrozí.

Ak vás medveď fyzicky napadne, je dôležité postupovať podľa vyššie spomenutých bodov. V prípade, že vás napriek tomu zraní, sa vám určite zíde príručná lekárnička na ošetrenie rán, priškrtenie krvácajúcich miest alebo dezinfekciu. 

Stret s medveďom neviete nikdy na 100% predvídať, zvyčajne nastane nečakane. Taktiež sa ťažko odhaduje, ako zareagujete a či budete vedieť ostať pokojní, ak nastane kontakt s medveďom zoči-voči. Ak si však chcete naďalej užívať prírodu s ľahkým srdcom, prípadne byť pripravení na hladného medveďa pri vašich odpadkových košoch, určite je vhodné podniknúť  hoci malé kroky, vďaka ktorým sa nevystavíte zbytočnému nebezpečiu a aj vaša najbližšia túra môže byť o niečo bezpečnejšia.

Nájdete v eshope
SpecTac Rolnička na medvede Bear Bell Zvonček

SpecTac Rolnička na medvede Bear Bell Zvonček s magnetom

žltá rolnička na odplašenie slovenských medveďov

4,95 €
Skladom
Coghlan´s Bear Bell Silver Zvonček Rolnička na medvede strieborná

Coghlan´s Bear Bell Silver Zvonček Rolnička na medvede strieborná

Strieborná rolnička na odstrašenie tatranských medveďov s tlmičom

9,50 €
Vypredané
Lekárnička prvej pomoci PENTAGON HIPPOKRATES olive

Lekárnička prvej pomoci PENTAGON HIPPOKRATES olive

Turistická lekárnička značky Pentagon

18,95 €
Vypredané
Sprej na medvede GRIZZLY 4milion obranný sprej 63ml

Sprej na medvede GRIZZLY 4milion obranný sprej 63ml

Ochrana turistov a pracujúcich v Tatrách pred medveďmi

29,95 €
Skladom
Sprej na medvede BearBuster defender obranný sprej 300ml doprava zadarmo

Sprej na medvede BearBuster defender obranný sprej 300ml

Vylepšená verzia spolu s praktickým puzdrom

94,95 €
Vypredané
Quatro