Ako sa správne obliecť do zimy?

Ako sa správne obliecť do zimy?

15.11.2023 | Turistika

Zima je krásnym ročným obdobým, no pri pobyte vonku vie byť veľmi nehostinná. Keď klesne teplota pod nulu, aj krátka prechádzka sa môže stať nepríjemnou, ak sa dostatočne nepoobliekame, nieto ešte dlhšie aktivity v prírode či zimná turistika. Avšak zostať v teple je celkom jednoduché, ak si vyberiete kvalitné oblečenie, vrstvíte správne materiály a vyhnete sa premoknutiu.

 

Vrstvy, vrstvy, vrstvy

Vrstvy majte trochu na voľno, aby malo telo priestor na dýchanie. Zatiaľ čo veľa ľudí verí, že vrstvy musia byť tesné, aby sa pod ne nedostal vzduch, naopak malý priestor medzi vrstvami vám pomôže udržať sa v teple. Teplo, ktoré vaše telo produkuje, vám pomôže sa izolovať a malý priestor medzi vrstvami zabezpečí, že horúci vzduch bude mať kam ísť. Ak sú vaše vrstvy príliš tesné, začnete sa potiť, čo vám v skutočnosti spôsobí chlad. 

  1. Základná, teda prvá vrstva by mala byť z polyesteru, hodvábu alebo nylonu, keďže sa v naozaj teplom oblečení budete trochu potiť, vaša základná vrstva oblečenia by mala byť vodeodolná. Polyester a polypropylén sú najbežnejšou voľbou, ale hodváb a nylon tiež odvádzajú vodu z pokožky. Vyhnite sa noseniu bavlneného tielka, pokiaľ pod ním nenosíte dlhé spodné prádlo. 
  2. Zateplite sa strednou vrstvou z vlny, fleecu, páperia alebo bavlny. Keďže vaša základná a vonkajšia vrstva budú odolné voči vode, vaša stredná vrstva môže byť vyrobená z akéhokoľvek materiálu. Aj keď vlna, páperie a bavlna nie sú skvelé, pokiaľ ide o boj s vlhkosťou alebo vodou, sú to skvelé izolačné materiály, ak ich môžete udržať v suchu. Oblečte si sveter, hrubú košeľu, mikinu s kapucňou alebo priliehavú bundu, aby bolo vaše telo v teple a pohodlí. 
  3. Oblečte si budnu a nohavice do snehu, aby vaša vonkajšia vrstva zostala suchá. Bunda, čiapka, rukavice, čižmy a nohavice do snehu, sú potrebné na dokonalú izoláciu tela. Ak chcete ďalšiu vrstvu ochrany, tenká, nepremokavá parka, vetrovka alebo bežecká bunda môžu pomôcť vašej vonkajšej vrstve, aby ostala suchá. Ak sú vaše stredné a základné vrstvy správne navrstvené, bunda a nohavice do snehu by nemali mať problém udržať chlad, čo najďalej o vás. 

 

Výber toho správneho oblečenia

Vonkajšie vrstvy si vyberte vodeodolné, aby ste predišli premoknutiu. Nylon, Gore-Tex a Thinsulate fungujú, pokiaľ ide o vonkajšie vrstvy, pretože aktívne odpudzujú vodu., pričom bundy, nohavice či topánky, ktoré sú označené ako vodeodolné, bežne využívajú práve tieto matérialy.  Vďaka nim zostanete v suchu, ak začne pršať alebo snežiť.

Bunda

Bunda by vám mala na tele sedieť trochu voľne, aby ste pod ňu mohli pohodlne vrstviť oblečenie. Na ochranu pred vodou sú najideálnejšími materiálmi polyester, polypropylén alebo vodeodolné materiály, ako je nylon. Ak vám bunda prilieha, keď máte na sebe tričko, je pravdepodobne príliš malá. Pod bundou totižto potrebujete dostatok miesta na nosenie 2-3 vrstiev. Taktiež je dôležité, aby mala kapucňu, ktorá pridáva extra ochranu pred vetrom či dažďom alebo snehom. Hlboké vrecká, zasa ochraňujú ruky, ak si zabudnete rukavice. Zips na bunde poskytuje pevnejšie utesnenie, keď príde na veterné počasie, preto je lepšou voľbou, ako zapínanie na gombíky.  Niektoré bundy sú kratších strihov, pričom majú tendenciu udržiavať iba hornú časť tela v teple. Dlhšie bundy naopak poskytnú väčšiu ochranu pred nepriaznivým počasím a udržia väčšiu časť tela v teple. 

 

  

Nohavice

Udržujte nohy v teple pomocou dlhej spodnej bielizne a nohavíc do snehu. V extrémnych teplotách si ich na seba navŕstvite , pričom na spodné termo nohavice si oblečte nohavice do snehu, aby ste mali nohy v teple. Noste nohavice vyrobené z vlny alebo hrubého fleecu. Pokiaľ nebudete tráviť veľa času vonku, flísové aj vlnené nohavice budú v chlade dobre fungovať. Čím je tkanina hrubšia, tým lepšie. Polyester môže fungovať tiež, ale tenší polyester má tendenciu byť príliš priedušný pre mrazivé počasie. Turistické nohavice sú skvelou voľbou, ak sú vyrobené z nylonu. Nohavice zo spandexu a bavlny vás však v chladnom počasí nezahrejú.

Obuv

Správna zimná obuv je úplným základom. Pri výbere buďte obozretní a na obuvi, zvlášť na tej zimnej, sa neoplatí šetriť, pretože topánky vás nesú, chránia a dodávajú pevnú oporu. Pri skúšaní vám topánky musia perfektne sadnúť a byť pohodlné. Taktiež musia byť pri chôdzi stabilné. Ďalej si všímajte či sú priedušné, vlhkuvzdorné a vodotesné.  No a napokon by mali mať kvalitnú podrážku, ktorá je protišmyková. 

 

   

Doplnky

Ponožky: Kvalitné ponožky sú dôležité pre udržanie nôh v teple.  V zime teda odložte všetky bavlnené ponožky a vyberte si radšej termoponožky alebo ponožky z merino vlny, keďže vlna absorbuje vodu.

Čiapka: Zakryte si hlavu a uši hrubou čiapkou. Ak má vaša bunda kpucňou, pokojne si zaobstarajte čiapku z vlny, pleteniny alebo zo zmesi bavlny. Ak však kapucňu nemá, vyberte si vodeodolnú čiapku s nylonovou alebo polyesterovou vonkajšou vrstvou, aby ste mali hlavu v suchu, keď prší alebo sneží. Čiapka by vám mala sedieť tak, že vám zakryje uši, pretože studené uši môžu spôsobiť, že vám bude zima na celú hlavu, aj keď máte zakrytý vrch.

Nákrčník/kukla: Zakryte si tvár šatkou, kuklou alebo lyžiarskou maskou. Zakrytím tváre pomocou šálu či nákrčníku udržíte vietor a studený vzduch ďaleko od najcitlivejších častí tela.  No a kukla a lyžiarska maska ​​je zasa výbornou voľbou do extrémne chladného počasia.

Rukavice: Chráňte si ruky nosením hrubých, nepremokavých rukavíc s výplňou. Hrubý pár rukavíc je nevyhnutný v chladnom počasí. Vyberte si pár ležérnych alebo funkčných rukavíc s vlnenou alebo polyesterovou výplňou. Manžety rukavíc by mali siahať za manžety bundy, aby ste zaistili, že vaše zápästia nebudú vystavené poveternostným vplyvom.

 

   

 

Niečo navyše

Svoje ruky a nohy si môžete udržať v teple aj pomocou ohrievačov rúk a nôh. Tie v zime ocenia nielen poľovníci a lyžiari, ale i návštevníci štadiónov či vianočných trhov. Poskytujú príjemné teplo zaplavujúce prsty na nohách vo svojich čižmách a lyžiarkach či prsty na rukách, ktoré krehn vo vreckách. Sú veľmi ľahké, pohodlné a jednoducho použiteľné.

V chladnom počasí vás jednoznačne zahraje aj teplý čaj, preto mať poruke termosku je skvelý nápad! Čím kvalitnejšiu termosku máte, tým dlhšie vám tekutiny v nej vydržia teplé. My sme skúšali robiť test s termoskou Stanley a výsledky sú naozaj úžasné. 

 

  

Quatro