7 spôsobov, ako vás multitool dokáže zachrániť

7 spôsobov, ako vás multitool dokáže zachrániť

15.04.2024 | Turistika

Multitool vstúpil do nášho sveta, keď spoločnosť Leatherman v roku 1983 vydala svoj Pocket Survival Tool. Odvtedy sa tento nástroj stal všadeprítomným štandardným pomocníkom. Používame ho na opravu bicyklov, otváranie pív, strihanie káblov či obyčajné odrezanie štítku z nových nohavíc. Ak ste kreatívny, jeho spôsoby využitia sú nekonečné. Môže vám zachrániť život, viete ho využiť v každodennom živote alebo vám pomôže pri športe. Tak sa poďme spoločne pozrieť, ako sa dá tento šikovný nástroj rôzne zúžitkovať. 

1. Únik zo zablokovaného auta

Bezpečnostný pás je veľmi užitočný pri zmiernení nárazu, na druhú stranu ale môže byť aj veľkou prekážkou pri opúšťaní nabúraného alebo potápajúceho sa vozidla. V takej situácii je dobré vedieť, že namiesto zbesilej snahy o odblokovanie pásu môžete použiť multitool, ktorým pás prerežete.

Po uvoľnení pásu sa dokážete nakloniť k dverám a pokúsiť sa ich otvoriť. Dvere by sa však mohli nárazom deformovať, rovnaké je to aj pri potápajúcom sa vozidle, pri ktorom je takmer nemožné dvere otvoriť kvôli vysokému tlaku. Vtedy opäť prichádza na rad užitočný multitool. Stačí ho pevne uchopiť a niekoľkými údermi rozbiť bočné okienko auta.

2. Založenie ohňa

Multitool, je ako stvorený na založenie ohňa. Práve preto má hneď niekoľko šikovných funkcií, ktoré vám celý proces čo najviac uľahčia. 

  • píla, nôž a ďalšie nástroje vám pomôžu s prípravou dreva 
  • súčasťou, niektorých radov multitoolov býva aj zabudované kresadlo, ktoré vám zjednoduší zakladanie ohňa
  • vďaka kliešťom uchopíte horúce časti, a predídete tak potencionálnym popáleninám

3. Volanie o pomoc

Ak zablúdite v lese, vzdialite sa či stratíte vašej skupine, bude sa vám hodiť píšťalka.  Je síce možné použiť aj vlastný hlas a zakričať, no v lese obklopený tichom, či zvukmi zvierat, sa môže píšťalka zdať ako vhodnejšia voľba a navyše sa vďaka nej zvuk ponesie oveľa ďalej ako váš krik. 

4. Rýchla, núdzová oprava

Nie každá nebzepečná situácia zahŕňa auto nehodu, napadnutie medveďom alebo pád z výšky, niekedy môžu aj zdanlivo neškodné nehody, ako napríklad pokazený motor, rozlepená podrážka topánky či odtrhnuté pútko batohu mať veľmi nepríjemné dôsledky. Multitool napríklad dokáže núdzovo oddeliť nárazník, ktorý sa skrútil a bráni v jazde autom alebo opraviť jazdec zipsu za pomoci klieští.

5. Nastavenie optiky 

Ak pušku nenosíte v kvalitných púzdrach, ktoré sú odolné voči nárazom či pohybu, môže sa stať, že keď budete chcieť pušku použiť, optika na nej bude vychýlená, prípadne rozšteľovaná. Pokiaľ so sebou nemáte špeciálne náradie na nastavenie, musíte sa holt zmieriť s tým, že pravdepodobne nič netrafíte. Našťastie však existuje hneď niekoľko typov multitoolov, vďaka ktorým budete mať všetko potrebné, na nastavovanie optiky, vždy po ruke.

6. Výroba dlahy

Zlomenina nohy alebo ruky, vyvrtnutý členok? Aj v tomto prípade je dobré mať po ruke nástroj, ktorý vám situáciu čo najviac uľahčí. Pomocou multitoolu môžete, z dostupného materiálu, vyrobiť veľmi dobre sediacu dlahu priamo na mieru potrebám zraneného. Na výrobu dlahy je možné použiť nielen vetvy, ale napríklad aj kus karimatky, platovú fľašu alebo turistické palice. Tie následne zaviažete pomocou šnúrkyparacordu alebo spevníte pomocou duct tape. 

7. Chytanie rýb

V prípade núdze je možné použiť takmer akýkoľvek kus drôtu a za pomoci multitoolu ho vymodelovať do tvaru háčika, ten potom pripevníte na vlasec, zubnú niť alebo inú odolnú šnúru a skrátka skúsite svoje šťastie. Rovnako tak môžete multitool pri rybárčení využiť aj na premeranie úlovku vďaka zabudovanému pravítku, a pri vyberaní zaseknutého háčika vám zasa pomôžu kliešte

Nájdete v eshope
Leatherman WINGMAN chrome multitool doprava zadarmo

Leatherman WINGMAN chrome multitool

multitool s 14 funkčnými nástrojmi

89,95 €
Skladom
Leatherman SKELETOOL coyote multitool doprava zadarmo

Leatherman SKELETOOL coyote multitool

multitool so 7 funkčnými nástrojmi

99,95 €
Skladom
Leatherman SIGNAL aqua multitool doprava zadarmo

Leatherman SIGNAL aqua multitool

multitool s 19 funkčnými nástrojmi

159,95 €
Skladom
Leatherman WAVE+ black multitool doprava zadarmo

Leatherman WAVE+ black multitool

multitool s 18 funkčnými nástrojmi

159,95 €
Skladom
Leatherman CHARGE+ chrome multitool doprava zadarmo

Leatherman CHARGE+ chrome multitool

multitool s 19 funkčnými nástrojmi

199,95 €
Skladom
Leatherman CHARGE+ TTi multitool doprava zadarmo

Leatherman CHARGE+ TTi multitool

multitool s 19 funkčnými nástrojmi

249,95 €
Skladom
Quatro