Osobná bezpečnosť - a ako na to

Osobná bezpečnosť - a ako na to

17.06.2024 | Novinky

Osobná bezpečnosť je téma, na ktorú príde počas života každého, pretože pokiaľ sa bavíme o osobnej bezpečnosti, nejedná sa len o ochranu seba samého, v prípade priameho ohrozenia, ale môžu sa do tejto kategórie taktiež zahrnúť témy ochrany majetku, blízkych osôb či domácich miláčikov. Možností, ako chrániť seba a svoje okolie, je mnoho, no vyznať sa v nich je už o čosi zložitejšie. V tomto článku vám preto predstavíme niekoľko produktov, ktoré môžu v konkrétnych prípadoch priniesť nespornú výhodu a zamedziť väčším škodám, či už na zdraví alebo majetku, a zároveň rozoberieme, aké plusy a mínusy majú jednotlivé druhy sebaobrany. 

 

Korenisté obranné spreje

Korenisté spreje pozná snáď každý. Ide o účinný obranný prostriedok, ktorý má útočníka dočasne ochromiť/paralyzovať, a to vďaka látke 'kapsaicín', ktorá spôsobuje podráždenie očí a dýchacích ciest. Také zasiahnutie tiež môže vyvolať intenzívny kašeľ, slzenie, pálenie, ale aj zvracanie, preto je nutné dávať pozor na ich priame použitie a poveternostné podmienky, obzvlášť pri aerosólových typoch. Korenisté spreje sú taktiež veľmi účinnou sebaobranou proti agresívnej zveri, pričom možno zvlášť zakúpiť korenisté spreje určené na psy aj medvede.

Výhodou je jeho extrémne jednoduché ovládanie - chová sa ako každý iný lak na vlasy či osviežovač vzduchu. Avšak, aby bol korenistý sprej účinný, musí sa vytiahnuť až tesne pred použitím, teda jeho použitie by malo byť prekvapivé, aby útočnik predom nezatvoril oči alebo sa mu nevyhol. Jeho nevýhodou je to, že aby bol tento obranný nástroj k niečomu, musíte ho nosiť pripravený vo vrecku a v ruke, inak ho s najväčšou pravdepodobnosťou nestihnete použiť. 

Celú ponuku korenistých sprejov si môžete prezrieť TU

 

  

 

Paralyzéry 

Paralyzér funguje na princípe výboja elektrického prúdu v krátkom čase spôsobujúceho dočasné svalové ochromenie útočníka/protivníka. Je schopný na základe nízkeho vstupného napätia produkovať vysoký elektrický výboj, a to rádovo stoviek tisíc voltov. Ide o kontaktnú zraň, čo znamená, že musíte byť v priamom kontakte s protivníkom, aspoň 1-1,5 cm.

Paralyzér tiež môže disponovať korenistým sprejom, vstavaným alarmom či integrovanou lampou, čo je určite plusom. Mínusom zase je, že tieto funkcie pod stresom a v tej rýchlosti potreby použitia môžete nahmatať nesprávne. 

 

  

 

Teleskopické obušky

Kladom teleskopického obuška je jeho efektívnosť a účinnosť. Dokáže fungovať v mnohých prípadoch ako psychologická zbraň, keď po jeho tasení si dotyčný útočník môže svoj ďalší krok rozmyslieť. Avšak je veľmi dôležité vyberať teleskopický obušok s rozvahou. Na trhu je mnoho predajcov kvalitných, tak aj nekvalitných obuškov, a tak je vhodné si dobre rozmyslieť jednak rozsah vašich „investičných“ možností a jednak druh, typ, dĺžku a pridané funkcionality ako svietidlá, hroty, gripy a podobne.  Záporom je použitie tohto nástroja bez základných schopností, pretože v prípade nesprávneho použitia sa môže z obranného prostriedku stať útočným.

Ponuku teleskopických obuškov si môžete prezrieť TU

 

  

 

Taktické perá a kubotany

Taktické či obranné perá sú typom výrobku, ktorý kombinuje praktickosť, respektíve naozaj fungujúce písacie pero s obrannými možnosti, kedy práve konštrukcia pera umožňuje efektívnu obranu. Ako to funguje? Jednoducho. Hrot pera je tvarovo prispôsobený na sebaobranu, napríklad väčší polomer zaoblenia, kedy pri jeho silovom použití na rôzne časti tela vzniká veľké pôsobenie sily na malom bode a pri dobrom zásahu je možné protivníkovi spôsobiť nemalú bolesť, ba dokonca aj jeho krátkodobé ochromenie napríklad pri zásahu nervového bodu, mäkkého tkaniva a podobne. 

Výhodou tohto obranného prostriedku je jeho skladnosť a prakticky ho možno nosiť 'pripravený' vždy na použitie. Kubotan v podstate využíva ten istý princíp, ako taktické pero, akurát nie je perom, ale pri sebaobrane slúžia obe rovnako. Taktické perá/kubotány je tiež možné kombinovať s inými funkciami ako je napríklad svietidlo.

Ponuku taktických pier a kubotanov si môžete prezrieť TU

 

    

 

Osobné alarmy

Jedným z nie veľmi známych pasívnych ochranných prostriedkov sú osobné alarmy. S pojmom alarm vás určite nemusíme zoznamovať, avšak nie každý pozná osobné alarmy, ktoré majú za úlohu upozorniť vaše okolie pomocou silného zvukového signálu a o vašom prípadnom stave núdze. Osobných alarmov je taktiež množstvo typov a druhov, pričom najčastejšími formami sú príveesky či náramky alebo aj s kombináciou alarmov s inými obrannými prostriedkami, ako je napríklad korenistý sprej.

Najväčšou výhodou osobného alarmu je to, že ak máte pri ostatných obranných prostriedkoch strach z ublíženia alebo vedľajších možných rizík, pri osobnom alarme sa nemá čo pokaziť. A to sa práve spája s nevýhodou, pretože ak nie je nik na blízku, kto by výstražný alarm počul, útočník je naďalej schopný konať, keďže to jeho priamo neovplyvní. 

Výber osobných alarmov si môžete prezrieť TU

 

  

 

Pri výbere akéhokoľvek z vyššie menovaných obranných prostriedkov, jednoznačne odporúčame naštudovať si ich použitie a možné variácie či kombinácie s prihliadnutím na vaše schopnosti. Užívatelia so skúsenosťami so sebaobranou budú zrejme voliť obušky a taktické perá, kedy ich účinnosť sa priamo úmerne zvyšuje so schopnosťou s týmito nástrojmi zaobchádzať. Pre bežných užívateľov bude zase lepšia voľba korenistého spreja alebo paralyzéra. Pred samotným nákupom sa nebojte poradiť s predajcom. Koniec koncov, veríme, že sa nikto z vás do podobných situácií vyžadujúcich si použitie nástrojov na sebaobranu nedostane, ale ako sa hovorí: "lepšie byť pripravený, ako prekvapený". 

 

 

Nájdete v eshope
Security Camera Atrapa na baterky

Security Camera Atrapa s červenou LEDkou

Falošná kamera s červeným LED svetielkom

2,95 €
Skladom
Obranný sprej Perfecta Stop Attack Xtreme Kaser 50ml

Obranný sprej Perfecta Stop Attack Xtreme Kaser 50ml

15% OC - dosah 4-5 metrov

5,95 €
Skladom
Boxer Discover Silver prostriedok na sebaobranu

Boxer Discover Silver prostriedok na sebaobranu

Boxer na ruku - obranný prostriedok pre použitie z blízka.

7,95 €
Skladom
LED Police svietidlo 49cm T6 Obušok Baterka

LED Police svietidlo 49cm T6 Obušok Baterka

odolná bezjbolka ktorá svieti a chráni

14,95 €
Skladom
Enforcer Tactical Pen I Titan Parker Mine Taktické pero 1989

Enforcer Tactical Pen I Titan Parker Mine Taktické pero 1989

Super kvalitné taktické obranné pero

27,95 €
Skladom
Obranný podvesný slzák HDR 50 Launcher PDP T4E

Obranný podvesný vypúšťač slzáku HDR 50 Launcher PDP T4E RAM

Obranný doplnok k revolveru HDR 50

37,95 €
Skladom
Quatro