Názvy a výrazy

Názvy a výrazy

01.03.2021 | Airsoft

Airsoft

AEG

Airsoftová dlhá zbraň s pohonom na elektrickú energiu, ktorá je dodávaná z vloženej batérie (útočná puška, samopal, guľomet) 

AEP - Airsoft Electric Pistol

Airsoftová krátka zbraň s pohonom na elektrickú energiu (pištole, MP7A1 a vz.61 Škorpión)

GBB - Gas Blow Back

Airsoftová krátka zbraň s pohonom na plyn, pri výstrele sa záver pohybuje ako u skutočnej pištole. Imituje skutočnú zbraň.

(G)NBB - (Gas) Non Blow Back

Airsoftová zbraň s pohonom na plyn, kde pri výstrele všetka energia z uvoľneného plynu ide na urýchlenie BB v hlavni. Pri výstrele sa žiadná časť zbrane nepohybuje.

GBBR - Gas Blow Back Rifle

Airsoftová dlhá zbraň s pohonom na plyn, pri výstrele sa záver pohybuje ako u skutočnej zbrane. Imituje skutočnú zbraň.

Hop Up

Zariadenie na začiatku hlavne, ktoré BB guličke udelí spätnú rotáciu a tým umožňuje dlhší dostrel a vyššiu presnosť.

BB

Airsoftové strelivo 6mm
Strelivo do airsoftových zbraní. 6 alebo 8 mm gulička najčastejšie z plastu, môže však byť aj z hliníka, skla, prípadne aj ocele. Váhovo najčastejšie 0,12g, 0,20g, 0,23g, 0,25g, 0,28g, 0,30g, 0,35g, 0,43g až po raritných 0,88g.

Mechabox - "Gearbox"

V doslovnom preklade prevodovka, je najdôležitejšia časť zbraní typu AEG a AEP. Nachádza sa v ňom valec, piest, tryska, pružina, prevodové kolesá, u väčšiny verzii je motor súčasťou mechaboxu. Verzie mechaboxu sú I, II, III, IV, V, VI a VII. Samostatne sú delené mechaboxy do AEP. Guľomety a niektoré netradičné zbrane majú špeciálny mechabox.

Mechabox - Verzia I.

Nachádza sa v zbraniach FAMAS. Nastaršia verzia mechaboxu, nedovoľuje upgrade na silnejšiu pružinu ako M90 a podobne

Mechabox - Verzia II.

Nachádza sa v zbraniach rady M16/M4, G3/MP5 a ich odvodenín a klonov. Široko používaný mechabox, tradičnou konštrukčnou slabinou je praskanie v prednej časti pri nevyladenom upgrade. Odporúčaný upgrade do M130.

Mechabox - Verzia III.

Nachádza sa v zbraniach rady typu G36, AK47/74, Sig 55x, UMP a pod. Najčastejšie používaný mechabox s veľkou výdržou, upgrade je možný až do M170.

Mechabox - Verzia IV.

Používa sa iba v zbrani typu TM PSG1, používa dlhší piest aj valec a viac zubové koleso ako štandardné mechaboxy. Funguje na otočenom princípe: najprv je piest vypustený k výstrelu a potom je opäť natiahnutý, na rozdiel od štandardných mechaboxov, kde je piest najprv natiahnutý a potom vypustený k výstrelu. Funguje len v SEMI režime (polo automatika - jedno stlačenie spúšte = jeden výstrel).

Mechabox - Verzia V.

Používa sa iba v TM UZI. Extrémne málo rozšírený mechabox.

  Mechabox - Verzia VI.

Používaný v M1 Thompson a P90. Odolný mechabox kompaktnej konštrukcie. Zvláda rovnaké zaťaženie ako verzia III.

Mechabox - Verzia VII.

Používaný v zbraniach M14. Dlhý mechabox pre umiestnenie v telách pušiek. Upgrade max do M120.

Full Metal Gearbox

Celokovový mechabox
Celokovový mechabox. V 99% sa na telo mechaboxu používa presný odliatok zo zinkovej zliatiny. Jestvujú však výrobcovia, ktorý používajú na telo mechaboxu plasty ako napr Star alebo ARES.

Full Metal Construction (Body)

Celoková konštrukcia
Celokovová konštrukcia tela zbrane. Telo môže byť vyrobené zo zinkovej zliatiny, hliníku, oceľového plechu.

Precision Barrel

Presná Hlaveň
Hlaveň s priemerom 6,03mm a menej. Presnejšia hlaveň zlepšuje sústrel, ale mierne znižuje výkon. Pri použití presnej hlavne je potrebné časté čistenie a používať kvalitné strelivo, nakoľko je vyššie riziko "upchania". Vyrábajú sa z bronzu, s následnou úpravou chrómovaním alebo niklovaním alebo priamo z nerezovej ocele.

Bore Up Set

Set piestu, valca, hlavy piestu a trysky so zväčšením objemom a zlepšením utesnením. Umožňuje zvýšiť objem vzduchu a jeho lepšie vedenie do hlavne, čo v konečnom dôsledku zvyšuje výkon zbrane, pri zachovaní pôvodných nárokov na výkon motora a batérie.

Zbrane

Assault Rifle

Útočná puška
Samonabíjacia alebo samočinná zbraň na redukovaný puškový náboj.

SMG

Sub Machine Gun (Samopal)
Samočinná zbraň na pištoľové strelivo

MG

Machine Gun / Maschinen Gewehr
Guľomet

MP

Machinen Pistole
Samopal

BullPup

Konštrukcia útočných pušiek a niektorých odstreľovačiek, kde je zásobník za spúšťou a chýba pažba. Celkovo sa tak skracuje celková dĺžka zbrane pri zachovaní dĺžky hlavne a ťažisko sa nachádza blízko k pištoľovej rukoväti. Tieto klady však majú aj svoje zápory, najčastejšie: zlá ergonómia ovládacích prvkov a výmeny zásobníka, nemožnosť inštinktívnej streľby od pásu, prísne jednostranné ovladanie (najčastejšie len pre praváka) a v neposlednej rade nárazy, hluk a ofuk tváre spálenými plynmi pri výstrele - častý dôvod slabej presnosti strelcov (snaha privierať oko alebo sa odtiahnuť pred výstrelom). Najčastejší predstavitelia trejto skupiny zbraní Steyer AUG, L85, P90 alebo odstreľovačka Barret M90.

Taktická výstroj

MOLLE

Systém rýchleho pripojenia výstroje. Používa horizontálne pruhy látky ako základ a vertikálne, ktoré sa nimi preplietajú, zaisťujú sa klipom.

ALICE

Starý americký nosný systém s pripevňovaním výstroje cez tzv. Alice klipy. Doposiaľ často používaný napríklad na poľných fľašiach.

PLCE

Personal Load Carrying Equipment
Starší britský nosný systém, výstroj sa upevňuje cez dvojitý popruh zaistený klipom.

MAGAZINE POUCH

Sumka
Vrecko na zásobník. Môže byť jednoduché, dvojité (dve zásobníky v jednom vrecku) alebo s priehradkami až na 4-5 zásobníkov. Vyrábajú sa z kože, nylónu, Cordury atď.

UTILITY POUCH

Univerzálne vrecko "púzdro"
Viac účelové vrecko „púzdro“ na rôzne veci.

Quatro